Nowoczesna kuchnia – najważniejsze trendy w 2023 roku

Nowoczesna kuchnia – najważniejsze trendy w 2023 roku

Planujesz zmianę aranżacji kuchni? A może dopiero urządzasz wymarzone wnętrze? Koniecznie sprawdź, jakie trendy obowiązują w aranżacji kuchni w 2023 roku. Dzięki temu zyskasz pewność, że stworzysz nowoczesną kuchnię, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale też zgodna z obowiązującymi trendami. 

O czym warto pamiętać podczas urządzania nowoczesnej kuchni?

Jeszcze kilka miesięcy temu w magazynach wnętrzarskich pojawiało się sporo zapowiedzi dotyczących tego, jakie będą najważniejsze trendy w aranżacji wnętrz w 2023 roku. Dzisiaj wiemy już, które z tych trendów rzeczywiście spotkały się z dużym uznaniem, a które nie stały się zbyt popularne. 

Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy rzeczywiście warto śledzić trendy i czy należy uwzględniać je podczas aranżowania wnętrz. W końcu trendy zmieniają się bardzo często, istnieje więc ryzyko, że za kilka lat nasza – jeszcze chwilę temu nowoczesna kuchnia – będzie wymagała co najmniej odświeżenia, bo nie będzie już modna. 

Właśnie dlatego obowiązujące trendy powinny stanowić pewną inspirację, a nie być odwzorowywane w pełni. Co ciekawe, większość obecnych trendów jest ponadczasowa w swoim charakterze. Coraz częściej sięgamy po rozwiązania proste w formie, bliskie naturze, minimalistyczne. A zatem, jeśli marzysz o nowoczesnej kuchni, koniecznie wybierz modne, a zarazem uniwersalne rozwiązania. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja kuchnia będzie prezentowała się zjawiskowo nie tylko teraz, ale również za kilka lat! 

Nowoczesna kuchnia – jakie trendy obowiązują w 2023 roku?

Trzeba przyznać, że 2023 rok przyniósł wiele intrygujących rozwiązań w zakresie aranżacji wnętrz, również jeśli chodzi o kuchnie. Jakie rozwiązania są szczególnie popularne w 2023 roku? Na które trendy warto zwrócić uwagę? 

Kuchnia niczym… drugi salon

Jednym z najsilniejszych trendów w aranżacji nowoczesnych kuchni jest urządzanie tych wnętrz w stylu… salonowym. Kuchnia ma zachęcać nie tylko do gotowania, ale też do spędzania w niej czasu – na przykład przy kawie, na pogaduszkach czy na wspólnym gotowaniu. 

Nie od dziś wiadomo, że kuchnia to serce każdego domu. To tutaj odbywają się najciekawsze rozmowy, domownicy szukają czegoś do przegryzienia, a przyjaciele chętnie zaglądają tu w trakcie domowej imprezy. Warto pamiętać o tym podczas urządzania kuchni, planując wygodne miejsce do siedzenia i nastrojowe oświetlenie. Dzięki temu kuchnia stanie się bardzo przytulna, a przebywanie w niej będzie przyjemnością. 

Naturalne materiały i stonowane kolory

Choć jeszcze kilka lat temu w aranżacji wnętrz dominowały intensywne barwy i złożone wzory, od pewnego czasu możemy zauważyć coraz silniejsze zainteresowanie powrotem do natury. Obecnie w aranżacji wnętrz – również w przypadku nowoczesnych kuchni – dominują stonowane, spokojne barwy, takie jak kojące zielenie czy różne odcienie drewna. Takie wnętrze działa uspokajająco i zachęca do złapania oddechu. 

To samo dotyczy materiałów, które dominują obecnie w aranżacji wnętrz. Naturalny kamień, tworzące przytulny klimat drewno, a także strukturalne tynki – tego typu materiały mają niezwykle szlachetny charakter, dzięki czemu kuchnia jest bardzo elegancka. Jednocześnie jednak pozwalają na stworzenie wnętrza bliskiego naturze. 

Gotowanie w stylu eko

Nie da się ukryć, że ekologia jest dzisiaj niezwykle ważnym tematem. Od pewnego czasu zauważyć można, że w aranżacji wnętrz również coraz ważniejsze staje się ekologia i filozofia less waste. Troska o naturę przejawia się nie tylko w doborze odpowiedniego sprzętu kuchennego, ale też we wspomnianym wcześniej wykorzystaniu naturalnych materiałów. Pojawia się też coraz więcej produktów, które ułatwiają dbanie o środowisko – między innymi sprzyjają oszczędzaniu prądu i wody, a także zapobiegają marnowaniu żywności. W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć tego typu rozwiązań! 

Czym zaskoczy nas 2023 rok? 

Choć wykorzystanie naturalnych materiałów czy stosowanie stonowanych barw to rozwiązania, które ewoluują w aranżacji wnętrz już od pewnego czasu, 2023 rok przyniósł również pewne niespodzianki. Jednym z rozwiązań, które są sporym zaskoczeniem, może być gwałtowny wzrost popularności porcelanowych blatów. Choć oczywiście nadal dominują materiały takie, jak marmur czy granit, coraz więcej osób decyduje się na blaty z porcelany. Mają one sporo zalet – są nieporowate, bardzo odporne na uszkodzenia, a przy tym wyglądają zjawiskowo. Osoby, które doceniają tego typu nowinki, z pewnością powinny przyjrzeć się takiej propozycji nieco bliżej. 

Warto także wspomnieć o dekometrii – jednym z najciekawszych trendów, który powoli wkracza także do Polski. Swego rodzaju geometryczny eklektyzm jest nawiązaniem zarówno do stylu Art déco, jak i do postmodernizmu. W przestrzeni takiej królują geometryczne wzory. Chętnie wykorzystywane są elipsy czy owale. Nacisk kładzie się także na kontrasty. To niezwykle ciekawa propozycja dla osób, które cenią sobie nieszablonowe rozwiązania i marzą o wyrazistej, nowoczesnej kuchni. 

Nowoczesna kuchnia – postaw na profesjonalne wsparcie Altre

Niezależnie od tego, czy marzysz o tym, aby Twoja nowoczesna kuchnia była bardzo minimalistyczna, czy może chcesz postawić na odważne rozwiązania, jak dekometria, jedno jest pewne – dzięki wsparciu profesjonalnych projektantów wnętrz nowa kuchnia spełni wszystkie Twoje oczekiwania. W przypadku kuchni umiejętne połączenie designu i funkcjonalności jest szczególnie ważne, więc warto zaufać ekspertom.